Style Walki


Wbrew potocznemu uznaniu style i formy walki nie są tym samym a używanie tych wyrażeń odmiennie dla tego samego pojęcia jest ewidentnym błędem. Forma walki to sposób ruszania się, prowadzenia cięć i cała fizyka walki, zaś style walki są jej duszą i charakterem. Tak jak forma może być ofensywna lub defensywna tak styl może byś agresywny lub pasywny. Róznica w teorii wydaje się mała lecz w walce otwiera całkowicie nowe możliwości, dlaczego by nie stosować Juyo lub Vaapad jako tarczę albo napierać na przeciwnika Soresem?


Stosunek stylów, form, technik i wariantów jest pokazany na poniższym diagramie.

schemat stylów, form i technik walki

Wataang


Zrodzona w kręgach Jedi o poglądach minimalistycznych, ten styl nakazuje Jedi pozostawać w centrum pola walki oraz trzymać broń najbliżej ciała jak to możliwe. Jedi nie wyprowadza miecza dalej niż 15cm od swojego ciała. Teoria tego stylu polega na wykonywaniu jak najmniejszej ilości ruchów, co pozwala na długotrwałą walkę bez zmęczenia. Dodatkowo, bez większych ruchów, lightsaber jest zawsze w pozycji do parowania. Wiadome jest, ze ten styl znakomicie sprawdza się przeciw młodszym przeciwnikom, lecz bardziej doświadczony szermierz jest w stanie łatwo pokonać osłonę.


High Wataang


Jest to styl używany przez wielu mistrzów Jedi, posiadający wiele wariantów techniki walki. High Wataang bardzo podobny w postawie do klasycznego Wataang. Saber trzymany jest z przodu, blisko ciała, jednak dalej niż 15 centymetrów, w pozycji do parowania, nigdy do ataku. Jednak, gdy walka się już rozpocznie celem stylu nie jest jedynie parowanie lecz połączenie odbić i szybkich, powrotnych cięć. W zależności od temperamentu rycerza Jedi balans pomiędzy postawami może być przesunięty. Praktycznie obronna pozycja ułatwiająca odbijanie pocisków blastera stawia walczącego w idealnej pozycji do wielu ataków. Wielu Jedi używając tego stylu całkowicie go kontrolując staje się zabójczymi przeciwnikami bez konieczności agresji.


Bataang


Całkowite przeciwieństwo Wataang. Filozofia Bataang twierdzi, że tylko płynne, kontrolowane ruchy lightsabera daleko od ciała potrafią utrzymać przeciwnika na dystans. Tylko naprawdę doświadczony, Jedi może wykorzystywać ten styl. Dzika, prawie niekontrolowana natura Baatang wymagają całkowitej harmonii fizycznej i psychicznej.


High Bataang


High Bataang to styl, który prowadzi w jednym kierunku: na Ciemną Stronę. Oczywiście nie wszyscy użytkownicy tego Stylu pogrążają się otchłani ciemności, ale styl sam w sobie jest najbardziej agresywny ze wszystkich. Mimo, że wyjściowa pozycja przypomina spokojną standardową pozycję wyjściową, obserwator zauważy, że walczący uniesie lightsaber ponad głowę przewidując walkę. Ta pozycja poprzez swoje metaforyczne i wizualne implikacje sprawia, że trudno opanować niekontrolowany napływ energii. Rzeczywiście, postawa defensywna nie jest częścią tego stylu. Wielu Jedi straciło członki walcząc używając High Baatang, ale również wielu straciło życie z rąk Jedi walczących stylem High Bataang. Mroczni Jedi, często używają elementów tego stylu.


Croste


Jest to najbardziej agresywnie wyglądający styl walki. Croste poświęca część defensywy dla zwiększenia możliwości zadawania silnych i często trudnych do sparowania ciosów. Ci, którzy są doskonale wyćwiczeni w tym stylu walki wykorzystują skoki, uniki i przewroty by zrównoważyć swą osłabioną defensywę. Ta kombinacja agresywnych technik walki z szybkimi unikami jest prawdopodobnie jedynym powodem stwierdzenia, że Croste jest agresywniejszym stylem niż High Bataang, ale jednocześnie trudniejszym do opanowania. Najwięksi mistrzowie Jedi uczyli się tego stylu, nawet, jeżeli nigdy potem go nie używali.


Krell


Krell to słowo pochodzące z antycznego, dawno zapomnianego języka, oznaczające nic. Nadana przez nauczycieli podstawowemu stylu walki, którego uczy się młodych Jedi, lecz większość Jedi nawet nie wie, że taka nazwa istnieje. Podstawowe nauczanie pozwala płynąć mocy przez walczącego i prowadzić ostrze, lightsabera, a zamiast długoletniej praktyki sugeruje adaptowanie się do zaistniałych sytuacji.